Yıl: 2020  Cilt: 55  Sayı: 2  Sayfa: 772-783

doi: 10.15659/3.sektor-sosyal-ekonomi.20.04.1308


TÜRKİYE EKONOMİSİ İÇİN MANTIKLI VE GÜVENİLİR ÇIKTI AÇIĞI VE REEL DÖVİZ KURU ÇEVRİMLERİ TAHMİNLERİ

MEHMET FATİH EKİNCİ

Zaman serisi verilerinin çevrimsel bileşenlerinin elde edilmesi, politika yapıcı kurumlar için öncelikler arasındadır. Bu çalışmada, kısıtlanmamış Beveridge-Nelson ayrışması ve Hodrick-Prescott filtresi ile karşılaştırarak, Kamber ve diğ. (2018) tarafında geliştirilen sınırlanmış Beveridge-Nelson filtresi uygulanmaktadır. Türkiye ekonomisi için çeyreklik reel GSYİH verileri kullanıldığında sınırlanmış Beveridge-Nelson filtresinin Beveridge-Nelson ayrıştırma yönteminden daha kalıcı ve daha büyük döngüsel değerler sağladığı görülmektedir. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın çıktı açığı tahminlerini referans olarak aldığımızda, Beveridge-Nelson filtre yönteminin daha mantıklı sonuçlar verdiği tespit edilmektedir. Ayrıca, sonuçlarımız kısıtlı Beveridge-Nelson filtresinin, uç nokta yanlılığının büyüklüğü ile ilgili olarak Hodrick-Prescott filtresinden daha iyi performansa sahip olduğunu göstermektedir. Türkiye için aylık reel döviz kuru serilerini kullanarak alternatif yöntemleri karşılaştırdığımızda bulgularımız GSYİH verileri ile elde edilen sonuçlarla tutarlıdır. Sınırlanmış Beveridge-Nelson filtresi, Beveridge-Nelson ayrıştırma tahminlerine göre daha kalıcı ve daha büyük reel döviz kuru çevrimleri üretmektedir. Sınırlanmış Beveridge-Nelson filtresinin, uç nokta yanlılığının büyüklüğü açısından Hodrick-Prescott filtresinden üstün olduğu görülmektedir.

Anahtar Kelimeler (Keywords): Beveridge-Nelson ayrışması, Beveridge-Nelson filtresi, Hodrick-Prescott filtresi, çıktı açığı, reel döviz kuru çevrimleri, sinyal gürültü oranı.

INTUITIVE AND RELIABLE ESTIMATES OF OUTPUT GAP AND REAL EXCHANGE RATE CYCLES FOR TURKEY

Extracting cyclical components from time series data is among the priorities for policy maker institutions. Comparing with the unrestricted Beveridge-Nelson decomposition and Hodrick-Prescott filter, we implement a restricted Beveridge-Nelson filter developed by Kamber et. al. (2018) which limits the volatility of trend component. Utilizing the quarterly real GDP series, we find that restricted Beveridge-Nelson filter provides more persistent and larger cyclical values than Beveridge-Nelson decomposition. Taking the output gap estimates of Central Bank of Turkey as a benchmark, our results indicate that Beveridge-Nelson filter yields more sensible results. We also develop a measure to make an assessment on the end-point bias. Our results show that restricted Beveridge-Nelson filter performs better than Hodrick-Prescott filter regarding the magnitude of end point bias. When we compare the alternative methods by using the monthly real exchange rate series for Turkey, our findings are consistent with the results obtained with GDP data. Restricted Beveridge-Nelson filter produces persistent and large real exchange rate cycles than Beveridge-Nelson decomposition estimates. We find that restricted Beveridge-Nelson filter dominates Hodrick-Prescott filter in terms of the magnitude of end point bias.

Anahtar Kelimeler (Keywords): Beveridge-Nelson decomposition, Beveridge-Nelson filter, Hodrick-Prescott filter, output gap, real exchange rate cycles, signal-to-noise ratio.

Tam Metin 228

TÜRKÇE    ENGLISH

MAKALE ARAMA
Arama Alanı:
Arama Terimi:

Copyright © MakaleSistemi.Com altyapısı kullanılmaktadır.